Staff

Helen Appleyard
Helen Appleyard Chief Officer of the Official Seed Testing Station (OSTS) and Head of Analytical Services
Dr Sarah Arnold
Dr Sarah Arnold Applied Entomology Researcher
Deborah Babalola
Deborah Babalola PhD student - East Malling
Peter Baker
Peter Baker Technical Manager, Ornamental Crops
Tina Baker HR administrator - East Malling
Alison Barnett
Alison Barnett TAG Consulting Agronomist
Dr Helen Bates Research scientist
Jon Bellamy TAG Consulting Agronomist
Lorenzo Borleanu
Lorenzo Borleanu Field Trials Centre Manager (East Malling)
Dr Lesley Boyd
Dr Lesley Boyd Programme Leader
Professor Mario Caccamo Chief Executive
Sue Cahill Seed Handling Unit Manager
Dr Anyela Camargo Rodriguez
Dr Anyela Camargo Rodriguez Computational Biologist
William Campbell Research technician - crop science and production systems
Camila Gonzalez Campo
Camila Gonzalez Campo PhD student - East Malling
Martina Capozzi Research assistant – plant physiology and pathology molecular biologist
Claire Carpenter Technical Specialist - Seed Certification and Courses
Phoebe Carter Events and Marketing Officer
Dr Sandra Chapman Pathology Field Trials Manager
Catherine Chapman PhD student - East Malling
Andrew Chell TAG Consulting Agronomist
David Clarke Soils and Farming Systems Technician
Dr James Cockram
Dr James Cockram Group leader: Trait Genetics
Lauren Colagiovanni Senior Communication Manager: Growing Kent & Medway
Shaun Coleman
Shaun Coleman Centre Manager
Steve Cook Regional Agronomist - South
Mark Coxeter Consultant, commercial IP licensing of berry fruits
Peter Craven Research Development Manager - Potatoes
John Cussans standing in a field of oats
John Cussans Weed Biology and Management Specialist
Dr Shraddha Dahale
Dr Shraddha Dahale Post Doctoral Researcher (Molecular Plant Pathologist)
Greg Davison
Greg Davison TAG Consulting Agronomist
Poppy de Pass Regional Agronomist (West) and Consulting Agronomist
Dr Greg Deakin
Dr Greg Deakin Senior specialist – bioinformatics and statistics
Dr Graham Dow Group Leader, Ecophysiology and Climate Adaptation
Staff placeholder image - female
Emma Easton Head of Glasshouse Facilities
Francesca Elliott Research technician – entomology
Dr Mark Else Head of Crop Science and Production Systems - East Malling
Mitzi Else
Mitzi Else Project administrator
Luis Felgueiras Farm Manager - East Malling
Felicidad Fernández Fernández Senior Fruit Breeder
David Fisher PhD student - East Malling
Stephen Flack
Stephen Flack Senior Technical Manager Agricultural Crop Characterisation
Dr Michelle Fountain
Dr Michelle Fountain Head of Pest and Pathogen Ecology
Michael Gifford
Dr Michael Gifford Director of Commercialisation
Tom Green TAG Consulting Agronomist
Adam Green Research technician
Staff placeholder image - female
Rebecca Griffiths Plant Technician
Dr Nastasiya Grinberg Group Leader: Machine Learning and AI
Talha Hanif
Talha Hanif Agronomy trials technician
Adrian Harris Horticultural Trials Co-ordinator
Female staff placeholder image
Kate Harrison HR Co-ordinator
Dr Nichola Hawkins Postdoctoral Researcher, plant pathology
Tim Henshaw
Tim Henshaw Technical Manager Seed Certification
Dr Phil Howell Head of Breeding
Amelia Hubbard Plant Pathologist
Phil Humphrey Regional Agronomist
Dr Timo Hytönen Principal Research Scientist
Robert Jackson
Dr Robert Jackson Postdoctoral researcher
Abi Johnson Plant breeder (soft fruit)
Karen Jones Technical research assistant
Dr Kostya Kanyuka Head of Pathology
Amanda Karlstrom Plant breeder and geneticist
Dr Belinda Kemp Group Leader - Viticulture and Oenology Research
Stuart Knight Deputy Director and Director of Agronomy
Eda Knights
Eda Knights PhD student - Cambridge
Dr Anindya Kundu Postdoctoral researcher
Dr Julia Lambret Frotte
Dr Julia Lambret Frotte Plant Molecular Biologist
Dr Nengi Lawson
Dr Tamunonengiye-ofori (Nengi) Lawson Postdoctoral researcher
Clare Leaman
Clare Leaman Cereal varieties specialist
Mark Leaman Director of Resource Management
Dr Fiona Leigh
Dr Fiona Leigh Senior Research Scientist
Geoffrey Liddell Technician
Ros Lloyd Head of Communications
Sue Mann Field Trials Centre Manager (Cambridge)
Dr Juno McKee
Dr Juno McKee Director of Ventures & Company Secretary
Vanessa McMillan Technical manager DUS - agricultural crop characterisation
Mary McPhee
Mary McPhee Agronomy Membership Administration Manager
Kevin Middleton
Kevin Middleton Digital Communications Officer
Ian Midgley National Trials Co-ordinator
Nathan
Dr Nathan Morris Farming Systems and Soils Specialist
Ece Imam Moustafa PhD student - East Malling
Bruce Napier
Bruce Napier Vegetable Specialist, Quality Manager & Biological Safety Officer
David Neill Chief Operating Officer
Dr Charlotte Nellist
Dr Charlotte Nellist Programme Leader Pathology
Ross Newham Operations Director - East Malling
Dr Aoife O' Driscoll Senior Specialist - Crop Protection and IPM
Dr Flora O'Brien Specialist in Root Biology
Dr Eric Ober
Dr Eric Ober Research agronomist (crop physiology)
Chris Page
Chris Page TAG Consulting Agronomist
Dr Matevz Papp-Rupar
Dr Matevz Papp-Rupar Plant Pathologist, Project Leader
Hilary Papworth Ornamental Crop Glasshouse Specialist
Hannah Parish
Hannah Parish Head of National Trials Operations and Regional Manager (East)
David Parish
David Parish Agronomy Consultancy Team Leader
Dr Lawrence Percival-Alwyn Researcher- Molecular Biology and Informatics
Mike Perry Regional Manager (West) & Centre Manager - Callow
Colin Peters Break crop specialist
Haidee Philpott Senior statistician
Jack Poulden
Jack Poulden Research Trials Agronomist
Dr Jordan Price Group Leader, Fungal Biotechnology
Claire Pumfrey
Claire Pumfrey Project Manager - training
Gary Rackham East Regional Agronomist/TAG Consulting
Scott Raffle
Scott Raffle Senior Knowledge Exchange Manager - East Malling
Hayley Rhodes Regional Manager (North)
Female staff placeholder image
Gabrielle Roxby Assistant plant breeder (soft fruit)
Sally Rule
Sally Rule AAC technical specialist - cereals
Anusree Saha
Dr Anusree Saha Postdoctoral researcher - Pre-breeding
Abdul Samad
Abdul Samad Agronomy Trials Technician
Dan Sargent NIAB
Professor Dan Sargent Head of Genetics, Genomics and Breeding - East Malling
Dr Abhimanyu Sarkar
Dr Abhimanyu Sarkar Programme leader - legume genetics
Dr Robert Saville Innovation Growth Manager: Growing Kent & Medway
Elizabeth Scott Head of Crop Characterisation
Dr Syed Shah Regional Agronomist (South) & Technical Innovation Lead
Celina Xavier e Silva Senior Entomological Technician
Katie Simmonds Field Trials Centre Manager (Sutton Scotney)
Dr Lydia Smith
Dr Lydia Smith Head of NIAB Innovation Farm
Emma Smith Business development and commercial contracts
Dr Eleftheria Stavridou
Dr Eleftheria Stavridou Senior specialist in plant nutrition
Patrick Stephenson Regional Agronomist (North)
Katie Stewart PhD student – East Malling
Dr Elizabeth Stockdale Head of Farming Systems Research
Teresa Stratton PA to Professor Mario Caccamo
Dr Nada Šurbanovski Group leader - crop epigenetics
Dr Stéphanie Swarbreck
Dr Stéphanie Swarbreck Group Leader - Crop Molecular Physiology and Janet Harker Official Fellow in Biological Sciences at Girton College, Cambridge
Ellie Sweetman Forage specialist
Alex Talibudeen
Alex Talibudeen Technical Manager DUS - Agricultural Crop Characterisation
Matteo Tarquini Technician agronomist
Benjamin Tea Glasshouse manager & technical grower
Julian Thirsk
Julian Thirsk Consultant - TAG Consulting
Andrew Thomas Agronomy trials co-ordinator - Hereford
Simon Thundow Research and Breeding Technician (apple and cherry)
Jasmine Toole Soils Technical Lead and Knowledge Exchange Coordinator
Keith Truett Regional Agronomist (South-East)
Will Vaughan-France Regional agronomist (south-west)
Kate Waite Agronomy and OSR variety trials co-ordinator
Adam Walker Research Assistant, Entomology
Dr Margaret Wallace
Dr Margaret Wallace Senior Technical Manager Agricultural Crop Characterisation
Dr Emma Wallington Head of Crop Transformation
Dr Francis Wamonje Research Leader - Entomology
Nick Watson
Nick Watson Director of Commercial Services
Andrew Watson Head of Membership Technical Services and east region agronomist
Mark Wavish Regional Manager (South)
Simon Welch
Simon Welch TAG Consulting Agronomist
Julian Westaway BCPC General Manager
Dr Charles Whitfield
Dr Charles Whitfield Senior specialist - crop protection
Dr Trevor Wignall Operations Manager, Water Efficient Technologies (WET) Centre
Andrew Wilkins
Andrew Wilkins TAG Consulting Agronomist
Dr Tom Wood
Dr Thomas Wood Senior Specialist, Plant Pathology
Dr Tally Wright
Dr Tally Wright Group Leader in Quantitative Genetics
Professor Xiangming Xu Director of Research
Chandra Bhan Yadav Research Leader - Molecular Geneticist
John Youles
John Youles TAG Consulting Agronomist
Dr Camila Zanella Postdoctoral researcher - pre-breeding and plant pathology
Professor Ji Zhou
Professor Ji Zhou Head of Data Sciences